Nálepky

03.05.2019

Co jsou nálepky? Zkuste popřemýšlet, co s vámi udělá, když o vás někdo řekne, že jste krásní a úspěšní. Budete se tak cítit? Ano, budete. A pokud o vás někdo řekne, že jste zbyteční a nešikovní? Opět se tak budete cítit. To jsou nálepky. Nálepky, které nám dávají lidé kolem nás, rodiče, učitelé, partneři. Nebo si je dáváme sami, což je ještě horší.

Zkuste dítěti od rána do večera říkat, že je zlobivé, špatné a nehodné vaší lásky. Co tím získáte? Pokud si myslíte, že tím dítě přimějete být hodné, pak se pletete. Bude přesně takové, jaké ho vidíte: zlobivé, špatné a nehodné vaší lásky. Pokud ale budete dítěti denně opakovat, že ho milujete, že byste ho nevyměnili za nic na světě, že je skvělé, šikovné a hodné, pak sice bude určitě také zlobit a nebude se mu vše dařit jako mávnutím kouzelného proutku, ale bude šťastné a bude věřit ve své schopnosti. Bude pro vás chtít být tím hodným, šikovným dítětem. Jestli chcete, aby vaše dítě bylo hodné a šikovné, nedávejte mu jiné nálepky. Změňte svůj pohled na dítě a změníte své dítě.

Každé dítě zlobí a hledá svou cestu, a nálepky mu tu cestu ukazují. Na nálepkách, které mu okolí dává, záleží, jaká ta cesta bude. Ne vždy můžeme nálepky, které naše děti provázejí, ovlivnit. Velký vliv na naše děti bohužel mají cizí lidé - říká se jim učitelky a učitelé, někdy trenéři a trenérky. Školní docházka je povinná, a i když si můžeme vybrat školu, výběr pedagogů ovlivnit nemůžeme. Ať je škola sebelepší a pedagogický sbor sebeschopnější, vždy se najde někdo, kdo dá našemu dítěti nálepku, která ho v jeho cestě zmate a někdy dokonce úplně poplete.